(Nagy Lajos korabeli 14.századi kályha)
A CSERÉPKÁLYHÁKRÓL
Mikor tudjuk, hogy melyik és milyen kályhát szeretnénk vásárolni, akkor közölni fogják, hogy a kályhacsempék árait CSEMPEEGYSÉGben határozzák meg. Van olyan, hogy kisebb csempének magasabb az egységszáma, ugyanis több benne az anyag, az élő munka stb.
Középcsempe 1 egység
Két csempés csempe 3 egység
Dekorcsempe 1,5 egység
Szellőző csempe 1,5 egység
Dugóhelyes csempe 1 egység
Íves csempe sima 1 egység
Íves csempe keretes 1,5 egység
Negatív íves csempe 1 egység
Negyedköríves csempe 1 egység
Félcsempe 0,8 egység
Takarócsempe rumpfos 1 egység
Takarócsempe rumpf nélkül 1 egység
Sarokcsempe íves 1,5 egység
Sarokcsempe 90°-os 1,5 egység
Sarokcsempe 90°-os 23x46x11,5 4 egység
Sarokcsempe 135°-os 1,5 egység
Sarokcsempe negatív íves 2 egység
Sarokcsempe 2x135°-os 1,5 egység
Befejező sarokcsempe 2x135°-os 2 egység
Talapzat egyenes 1,5 egység
Talapzat egyenes szellöző 2 egység
Talapzat sarok íves 2 egység
Talapzat sarok 90°-os 2 egység
Talapzat sarok 135°-os 2 egység
Talapzat sarok negatív íves 2 egység
Lábazati szegő 0,4 egység
Párkányegyenes szűk 1,5 egység
Párkánysarok 90° -os 1,5 egység
Párkányegyenes fedlapos 2,5 egység
Párkánysarok 3 egység
Füstcső 15x15x35 3 egység
Füstcső 15x15x70 6 egység
1 egység 1500 Ft
Példa: 3x3x7 + talapzat + párkány méretű cserépkályha számolása:
42 középcsempe (42 egység), 28 sarok (42 egység), 4 talapzat sarok (8egység), 4 talapzat egyenes (6 egység), 4 párkánysarok (8egység), 4 párkányegyenes (6 egység) = 112 csempeegység X1500=168000 Ft
Ez már egy elég magas kályha. Általában 1 csempeegység, 1 légköbmétert fűt! 112 csempeegység kb. 4x6x5 méteres szobát fűthet!
Ezenfelül agyag, samott, tűzállóagyag, tömítőanyagok, fugázó, drót, kisméretű tégla, homok, munkadíj (1000ft/csempeegység), amit még számolni kell. Rendelés esetén a méretezést kiszámolom és így teszek árajánlatot.
*
A CSERÉPKÁLYHA
Sok cserépkályhát építtettek már velem, de egyetlen egy sincs köztük olyan, ami igazán kifejezné azt, amit szeretnék építeni! A mai kályhák nagy része oly sablonos, kifejezéstelen és sorozatgyártott, ami nélkülöz minden kézművet, emberi értéket, s amivel operálnak, mint a párkányok ilyen-olyan elrendezése és színek ezrei, nem mutatják, hogy fejlődött volna ez az ipar és művészet. Sőt, a fenti 14. századi kályhához képest, a gyorsan építeni akaró, sebességorientált kályhák világa meglehetősen gyérnek mutatkozik.
Fontos szerintem, hogy a megdolgozott pénzünkért valami olyasmit építtessünk, ami tükrözi világunk gazdagságát és valódi értéket közöl, nem csak árat. Ma Magyarországon több olyan csempekészítő szobrász és iparművész él és dolgozik, kik a gyönyőrűnél is szebb :) kályhacsempéket készítenek. Lehet, hogy ezek jóval drágábbak (egyébként nem túlzóan), mégis ha egyszer kályhát építtetünk, központi helyen, talán semmi sincs ami jobban kifejezné az életfelfogásunkat, mint a jó ízléssel választott, akár mérműves kályha, s annak melege. Láthatjuk, hogy ez az a művészet, ami otthonunkat valójában otthonná teszi, s valamilyen kulturális szintet rajzol körénk.
A doboz alakú kályhák jól jelzik, hogy milyen korban élünk! Ma, amikor tecnikailag bármilyen kontsrukció kivitelezhető a meglévő kályhából a vízteres rendszereken át, a légfűtés, hődob - hogy csak pár dolgot említsek -, és nem kerül akkora hányaddal többe, mint ami még luxus lenne. Szinte érthetetlen, hogy erre nem figyelünk jobban!
A honlapomra feltöltött képekkel próbálom kifejezni, hogy a múltban gyökerező tudás milyen energiákat képes mozgatni a mai OKJ-s kályhás tanfolyamokkal szemben, s hogy valójában ez a mesterség milyen távol is eshet a falazott téglakályhák világától és a csempedobozok építésétől. Kell, hogy a kályha, az életet biztosító tűz kifejeződjön a gazdák legnagyobb megelégedésére és örömére! A csempe megválasztása, a belső anyagok, mint a samott, az agyag kiváló minősége fontos, ha már beleszerettünk a kályhába, akkor az tartson sokáig!! Minél több az ötlet, minél jobban térplasztikáról szól a kályha építése, s minél bonyolultabb az elképzelés, engem annál jobban érdekel a kályha építése! Szerintem nincs fontosabb, minthogy funkcionálisan és esztétikailag pontosan azt kapjuk, amit elvárunk.
A gyors felépítés, a korai tüzelés rengeteg hibát rejthet, melyek életvédelmi és tűzbiztonsági szempontokból sem jók. A kályha építése közben a folyamatosan száradó agyagot többször is át kell "sikárolni", mert a hajszálrepedések az építés után is tágulhatnak, stb. Ennek a fizikai követelménynek eleget kell tennünk és ez időt kér. Egy szép kályha felépítése min. egy hét egy segéddel!
Mielőtt még kályhaépíttetésbe kezdenénk, az alapvető szempontokat figyelembe kell venni. Ezek: talajterhelés, kémény, levegőellátás, tüzelőanyag. Egy átlagos középnehéz kályha is 750 legalább kg, tehát pince fölé, emeletre csak statikai ellenőrzés után szabad építeni. Fapadlóra sem, külön aljzatbetonozás kell, 12cm mély alap vasaltbetonhoz a kályha méretének szélességében, hosszában. Ha a talaj teherbírása megfelelő, erre nyilván nincs szükség. Fontos, hogy a helyiségben ahol a kályha áll, legyen elégséges levegő, hogy megfelelő legyen az égés. Ma már legtöbbször segédlevegő ellátást viszünk a kályhába pontosan ezen okok miatt.
A megfelelő kémény azt jelenti, hogy a hőszükségletnek megfelelő áramlást tudja biztosítani, min. 4,5-6m és 15cm/r vagy 15x15 cm átmérőkkel. A kéményekről külön fejezetben írok. (Továbbiak szerkesztés alatt. 2013.10.09.)